پارکی به نام بانوان و به کام همه +تصاویر

تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۳۹۵ نسخه چاپی آدرس کوتاه این نوشته : http://havayehavva.ir?p=1082

گروه تحریریه «هوای حوّا» منصوره شکری: بررسی ها نشان می دهد وجود بعضی  معضللات فرهنگی و اجتماعی در جامعه از دو چیز ناشی می شود.

 

در پاره ای از موارد عدم آگاهی مردم منجر به وقوع آن معضل می شود ولی در اکثر قریب به اتفاق  علت اصلی پیدایش آن معضل فرهنگی یا اجتماعی عدم آگاهی و کارنابلدی مسئولین مربوطه  است که البته گاهی هم با علم و آگاهی و با هدف صورت می پذیرد.

 

مسائلی که به نظر ساده می رسند و پرداختن ریشه ای به آن ها سختگیری بی جا تلقی می شود ولی در واقع ساده نیستند و می توانند ریشه بسیاری از معضلات و مفاسد فرهنگی و اجتماعی در آینده  یک جامعه باشند از انیمیشن ها و برنامه های کودک با مفهوم سازی بی نهایت زیرکانه غربی که از شبکه های تلوزیونی پخش می شود گرفته تا ورود بی حد و حصر  لباس های نیم تنه و مانتوهای بدون دکمه با متن ها و عکس های مستهجن به بازار پوشاک که غالبا افراد بدون در نظر گرفتن معنای آن ها استفاده کرده و کاملا نا آگاهانه آرام آرام و بدون اینکه خودشان هم بفهمند  از این فرهنگ غلط غربی پیروی می کنند.

 

یکی از این مصائب  فرهنگی که به آن توجه نمی شود یا مسئولین چشم خود را به این مسئله مهم بسته اند عدم زیرساخت های مناسب در پارک بانوان رشت واقع در بلوار آزادی است، پارکی که اسماً به عنوان محلی برای تفریح بانوان معرفی شده است اما …!

 

 وجود ساختمان های مسکونی نزدیک پارک و همجواری با مکان ورزشی مختص آقایان و داشتن نگهبانان،.کارگران و باغبانان مرد که برای انجام وظایف خود به طور مکرر وارد فضای پارک می شوند فضای ناخوشایندی را رقم زده است.

photo_2016-04-04_12-33-08

 

photo_2016-10-24_19-31-41

 با این اوصاف قطعا نمی توان این پارک را پارک بانوان دانست. این در حالی است که برخی از بانوان که البته تعدادشان هم کم نیست برای ورزش یا دورهمی از پوشش های نا مناسب وکاملا بی حجاب استفاده می کنند در حالی که فضای پارک اصلا استتار ندارد مخصوصا در نیمه دوم سال که درختان هم برگی برای استتار پارک ندارند و ساختمان های چندین طبقه  هم جوار، اشراف کاملی به داخل پارک  دارند.

 

photo_2016-10-24_19-46-38

photo_2016-10-24_19-46-31

photo_2016-10-24_19-46-34

 نکته قابل تأمل تر اینکه نگهبانی این پارک از ورود پسر بچه های ۹_۸ ساله به پارک جلوگیری می کند ولی بعضا دیده شده بعضی از خانم ها با سگ های خانگی خودشان به پارک می آیند و منعی هم برای ورود ندارند!!!

 

قابل ذکر است که ما اصلا با وجود مکانی برای ورزش و تفریح مختص بانوان  در فضای امن جامعه مخالف نیستیم و کاملاً هم از آن استقبال می کنیم  ولی سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا این پارک با این موقعیت مکانی که گفته شد صرفا برای بانوان است؟

 

واگر این پارک برای بانوان درنظرگرفته شده آیا نگهبانان مرد و مردان ساختمان های همجوار به بانوانی که در پارک بی حجاب شده اند محرم اند؟!

 

آیا عقلانی تر نبود مکان ورزشی که برای آقایان آن هم در جوار پارک بانوان فراهم شده در طرف دیگر همان خیابان که در زمان ساخت پارک فضای مناسب تری برای آقایان داشت،  طراحی و ساخته می شد؟ و از همه مهمتر آیا می شود برای اجازه ورود سگ های خانگی به پارک توجیه قابل قبولی ارائه داد؟!

photo_2016-10-24_19-32-43

مکان ورزشی آقایان در مجاورت و کاملا مشرف به پارک بانوان

photo_2016-10-24_19-32-23

photo_2016-10-25_13-44-00

ساختمان های مجاور و کاملا مشرف به پارک بانوان

photo_2016-10-24_19-32-30

اولین تابلویی که به محض ورود به پارک بانون میبینید:«ورود آقایان به داخل پارک اکیدا ممنوع!»

همه اینها در حالی است که قبل از ساخت پارک بانوان در رشت نمونه و الگوی چنین پارک های مشابهی در تهران و قم وجود داشت که هیچ کدام مشکلات یاد شده را ندارند. به طوری که همه کارکنان اعم از نگهبانان و حتی باغبانان، خانم هستند و پارک از استتار لازم برخوردار است. طراحان پارک بانون رشت می توانستند از این نمونه ها الگو برداری کنند اما اینکه چرا این کار صورت نگرفت جای سوال است…

مطالب مرتبط :